Kalcium-utánpótlás gyümölcskultúrákban
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

A kertészeti termesztés egyik legkomplexebb kérdésköre a kalcium-utánpótlás. A hiányából eredő terméskiesés és minőségromlás évről évre jelentős anyagi veszteséget okoz, a probléma megoldása pedig technológia szintű gondolkodást igényel. A kalciumhiány megszüntetése ugyanis a legtöbb tápelemhiánnyal szemben sokkal nehezebb feladatot jelent. Teljes sikert csak megtervezett, a külső körülményekre is figyelmet fordító termesztéstechnológiával érhetünk el.

A kalcium a gyümölcsminőséget és az eltarthatóságot leginkább meghatározó tápelem, mely ezen tulajdonságokon túl a terméspotenciálra is nagy hatással van.

A növények számára a legnehezebben felvehető tápanyag, a gyökér irányából a levelek felé mozog, mégpedig a párologtatás által kifejtett „felszívó erő” hatására. A felvétel sebessége és mértéke is a párologtatástól függ. Mivel beépül a sejtekbe, nem kerül bele újra a nedvkeringésbe, így folyamatos pótlása elengedhetetlen.

A kalciumfelvételt befolyásoló tényezők:

  • a hajtás és gyümölcs növekedés sebessége;
  • a talaj alacsony mésztartalma;
  • a talajban lévő tápelemek összetétele, tápelem-antagonizmus;
  • hideg talaj;
  • meleg levegő-hőmérséklet;
  • száraz talaj;
  • túl vizes talaj;
  • a levegő alacsony páratartalma;
  • a levegő túl magas páratartalma stb.

Szembetűnő, hogy a külső környezeti tényezők mennyire jelentősen gátolják a kalcium elérhetőségét. A klímánk változásával sajnos ez a probléma évről évre érezhetően és mérhetően fokozódik!

Korábban sohasem volt ennyire fontos és húsbavágó a pótlása, mint napjainkban!

A kalciumhiány tünetei először a legfiatalabb növényi részeken mutatkoznak meg. A gyökérzet és a hajtásnövekedés lelassul, megáll. Korlátozódik az új levelek képződése, a fiatal levelek kanalasodnak, a levél erek barnulnak, az idősebb levelek csúcsi része elszíntelenedik.

A hiánytünetek a gyümölcsökön is megfigyelhetőek. Kisebb méretű lesz a termés, elhalt foltok jelennek meg, gyakori lesz a repedés. Előfordulhat még parásodás, húsüvegesedés, héjbarnulás, magházpenész, gyakoribbá válik a napégés, valamint a gyümölcsök tárolhatósága jelentősen lerövidül!

Szerepe vitathatatlan a gyümölcstermesztésben. Almakultúrákban gyakori a foltosodás, stippesedés, ami részben már a fán, de sok esetben a tárolás során válik szemmel láthatóvá. Ennek oka, hogy az intenzív párologtatást végző levelek elvonják a kalciumot a fejlődő gyümölcstől.

Kalciumhiány almánál
Kalciumhiány almánál

Cseresznye, meggy esetében pedig rendkívül szoros összefüggés van a kalciumtartalom és a repedésre való hajlam között.

Kalciumhiány esetén a cseresznye lényegesen hajlamosabb a repedésre

A kalcium a sejtfalak kialakulásában nélkülözhetetlen, továbbá kapcsolatban áll a fehérjeszintézissel, mivel fokozza a nitrogén felvételét és aktivizál egyes enzimrendszereket. Semlegesíti a káros anyagcsere-termékeket, szabályozza a sejtplazma működését, és fontos szerepet játszik a sejtfalak szilárdításában is.

A növényi testben a kalcium jelentős része immobilis alakban, főként a sejtfalak középlemezében Ca-pektát formájában, illetve Ca-oxalátként a vakuólumban található.

A betakarítást követően is fontos szerepe van a kalciumnak a termések tárolhatóságának fokozásában. A nem megfelelő eltarthatóságban sokszor a növényben megtalálható kalciumformák aránya is szerepet játszik. A gyümölcsök érésekor és a betárolását követően az oxálsavtartalom növekszik, amely kedvezőtlen kalciumellátás mellett feloldja a sejteket összetartó középlemez fő alkotórészét adó kalcium-pektátot, ezáltal a szövetek fellazulnak, eltarthatóságuk romlik.

Mindezen élettani összefüggések ismeretében kijelenthetjük, hogy kulcsfontosságú az időzítés! Gyümölcsök esetében, amennyiben túl későn kezdjük meg a kalcium utánpótlását, a csatát visszafordíthatatlanul elvesztettük.

A kijuttatást már a virágzáskor el kell kezdeni, és a szüretig folyamatosan adagolnunk kell!

A Greenhas Group már korábban felismerte a kalcium-utánpótlás komplexitását. Termékfejlesztésük eredményeképpen a piacon egyedülálló kalciumot tartalmazó termékportfólió van a kezünkben, amellyel minden termesztési szituációban be tudunk avatkozni mind gyökéren, mind lombon keresztül.

Lombtrágyaként alkalmazható készítmények:

Virágzás elején CALFOMYTH-tal kezdünk, magas kalcium-, foszfor- és mikroelemtartalma segíti a virágzás, terméskötődés folyamatait, a fejlődő kisgyümölcsök sejtosztódását.

Ha túlkötődés miatt vagy egyéb okból gyenge a hajtásnövekedésünk, akkor a FOLIACON 22-t használjunk.

Rendkívül értékes eszköz lehet számunkra a CALCIOGREEN PS PLUS. Teljesen egyedi, a kalciumot szerves kötésben (kalcium-formiát) tartalmazó, magas (40%) hatóanyag-tartalmú készítmény minden más terméktől eltérő módon működik. A kedvezőtlen forró nyári körülmények és a párologtatás drasztikus lecsökkenése mellett is kiválóan hasznosul!

A vegetáció második felében a NEWCAL-lal történő permetezés a tökéletes, költséghatékony választás. A készítmény biotermesztésben is engedélyezett.

Öntözőműtrágyaként alkalmazható készítmények:

Hazánkban a kalcium gyökéren keresztüli pótlására sajnos általánosan elterjedt a kalcium-nitrát. A tenyészidőszak elején, az intenzív vegetatív fejlődés során még csak-csak elmegy a használata – bár a tápelemarányokat felborítja –, de a vegetáció későbbi szakaszában a kalcium-nitráttal rendkívül nagy károkat okozhatunk az állománynak! A kalcium mellett jelentős mennyiségű nitrogént is kijuttatunk a készítménnyel, amely késlelteti a gyümölcsök érését, hajtásnövekedést serkent, és hátráltatja a vesszők, valamint a rügyek beérését. Extra metszési költséget generálunk magunknak, de ami ennél is fontosabb, hogy a fellazult szerkezetű, nem megfelelően beérett vesszők és rügyek a téli, illetve a tavaszi fagyok során sokkal komolyabb károkat szenvednek, mint a harmonikus tápanyagellátásban részesülő állományok.

Többféle szempontból is lényegesen jobb opció, ha a csepegtetéshez az aktuális fenológiához igazított komplex összetételű NPK-, teljes mikroelemsor- és kalciumtartalmú öntözőműtrágyát alkalmazunk!

A rügypattanástól a fővirágzásig CALFON BLOOM (NPK 13-35-5 + 8 CaO + mikroelemek).

A virágzás végén, kisgyümölcsös állapotban T1 HAS IDRO (NPK 15-0-10 + 21 CaO).

A gyümölcsnövekedés időszakában CALFON (NPK 14-11-22 + 8 CaO + mikroelemek). Ez a készítmény egy egyszerűbb technológia alkalmazása esetén akár a teljes vegetáció során alkalmazható.

A gyümölcsérés időszakában CALFON FRUIT (NPK 10-18-27 + 6 CaO + mikroelemek).

Igen jó szolgálatot tehet még számunkra a FISIOCAL folyékony, nitrogénmentes kalciumtartalmú öntözőműtrágya, amely organikus aktivátortartalmának köszönhetően gyökérregeneráló hatással is rendelkezik. A teljes tenyészidőszak során folyamatosan alkalmazható, használata lehűlés, korlátozott gyökértevékenység, gyökérvesztés esetén, valamint a gyümölcsnövekedés végén és az érési időszakban különösen ajánlott! A készítmény biotermesztésben is engedélyezett.



Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.