Seedplus Gyümölcskonferencia: a kalciumellátás meghatározza az alma minőségét
Seedplus Gyümölcskonferencia: a kalciumellátás meghatározza az alma minőségét
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

A lent olvasható beszámoló a Kertészet és Szőlészet című hetilapban jelent meg, Horváth Csilla tollából. Köszönjük szépen a közreműködést!

Színvonalas gyümölcskonferenciát szervezett a Seedplus Kft. Hajdúszoboszlón, elsősorban a hazai almatermesztők részére. Az egész napos tanácskozáson piaci helyzetről, korszerű technológiákról, növényvédelemről és a hazai almaágazat versenyképességéről is szó esett, most a tanácskozás gerincét adó tápanyag-utánpótlást taglaló előadásokat foglaljuk össze.

A kalciumnak jóval sokrétűbb a szerepe a növények életében, mint amennyit a legtöbben tudunk róla, a részletekről a Greenhas Group szakemberei beszéltek a Seedplus Gyümölcskonferencián. Furio Foa európai területi vezető köszöntötte a szakmai nap résztvevőit, és elmondta, hogy a Greenhas Group negyven éve fejleszt és gyárt speciális műtrágyákat és biostimulátorokat, amikre a klímaváltozás következtében egyre nagyobb szükség van a növénytermesztésben.

Balról: Balogh Ernő (Seedplus Kft.); Pierfranco Baraglia, Furio Foa, Simone Cavallo (Greenhas Group)

Mikor adagoljuk?

Pierfranco Baraglia agrártechnológiai fejlesztő előadása bevezetéseként hangsúlyozta, hogy az alma minősége szempontjából a kalciumnak fontosabb a szerepe, mint a káliumnak, csak az a kérdés, hogy mikor adagoljuk a lehető legjobb eredmény eléréséhez. Ez pedig meglehetősen hosszú időszak, sziromhullástól a gyümölcsnövekedésig tart.

Olasz szakirodalmi adatok szerint 40-50 tonnás almaterméssel hektáronként 150-180 kilogramm kalciumot vonunk ki, káliumból pedig 110-140 kilogrammot.

Nem elhanyagolható a magnézium sem, abból nagyságrendileg hasonló mennyiségre van szükség, mint foszforból. A klorofill központi elemeként azért fontos a jó magnéziumellátás, mert akkor több energiát termel a növény. A jó tápanyagellátást levélanalízissel tudjuk nyomon követni.

A kalciumnak azért különösen fontos a szerepe a piros bimbós állapottól a gyümölcsnövekedésig, mert a sejtfal felépítésében vesz részt. A kalcium-pektátok cementként tartják össze a sejtfalat alkotó elemeket, és kalcium-foszfátok szilárdítják a sejtmembránokat. Sóként oxalát, klorid, nitrát, karbonát, illetve szilikát formában is lehet kalcium a sejtekben.

Többféle funkciót is betölt a kalcium a növényben az említett szerkezeti elemként: javítja a színeződést és a húskeménységet, gátolja a repedést, befolyásolja az ozmotikus nyomást, azaz a vízszállítást a növényben. Kalciummal jól ellátott növényben kisebb átmérőjű sejtek alkotják a szállítószöveteket, ezért nagyobb nyomás alakulhat ki bennük, ami jobb víz- és tápanyagszállítást eredményez. Nagyobb a növény turgora, jobban elviseli a meleget vagy a vízhiányos időszakokat.

Számos tényező befolyásolja a gyümölcs kalciumtartalmát. Káros ebből a szempontból a nagy meleg, az erős UV-sugárzás és a szárazság, valamint csökkenti a kalciumtartalmat az almában a túl erős növekedés, a nagy gyümölcsméret, a túl sok nitrogén és kálium, valamint a cink, a bór és a molibdén hiánya. Nagy különbségek vannak a fajták és az alanyok közt is a kalciumfelhasználás szerint. A klímaváltozás felerősít több káros befolyásoló tényezőt is, ezért mind gyakoribb lesz a kalciumhiány az almában.

Kalciumhiány almánál

Folyamatosan szükség van rá

A gyümölcsben a termésnövekedés során változhat az egyes kalciumformák mennyisége. Ha csak az összes kalciumtartalmat vizsgáljuk, alig találunk különbséget, de 90 nap alatt a kalcium-pektát rovására nőhet a kalcium-oxalát mennyisége. Ez annak a következménye, hogy az oxálsav kioldja a sejtfalból a kalciumot, rontva ezzel a hússzilárdságot, és a gyümölcs érzékenyebbé válik a betegségekre. A túlzott nitrogéntrágyázás éppen azért káros a húskeménység szempontjából, mert több oxálsav képződik a hatására, és ezért célszerű nem kalcium-nitrátként adagolni a kalciumot – hívta fel a figyelmet Pierfranco Baraglia. Nagyon fontos tehát, hogy a növekedés időszaka alatt folyamatosan magas kalciumszint legyen a gyümölcsben, mert akkor az oxálsav kalcium-oxalát formájában már nem veszélyezteti a sejtfal szilárdságát.

Természetesen nemcsak a gyümölcsnövekedés, hanem még korábban, a sejtosztódás idején is fontos, hogy legyen elég kalcium a gyümölcskezdeményben. Minél több sejt alkotja a gyümölcsöt, annál jobb lehet a színeződése és a minősége. Ezenkívül a hajtáscsúcs és a gyökér növekedéséhez is szükséges ez az elem a sejtfalképződéshez.

Almánál a megtermékenyüléstől folyamatos a kalciumigény, a csonthéjasoknál viszont a csonthéjkeményedés időszakában nem kell pótolni, mert szünetel a növekedés. Szüretkor az optimális kalciumszint az almában több, mint 5 mg/100 g, a nitrogén és kalcium aránya kisebb, mint 14, a kálium és magnézium kalciumhoz viszonyított aránya pedig kisebb, mint 30.

Azért nehéz elegendő kalciumot juttatni a gyümölcsbe, mert ez az elem csak egy irányban mozog a növényben, szemben például a káliummal. Elsősorban a hajtásokban lokalizálódik, és onnan már nem mozdul tovább. A kalciumhiányból eredő élettani betegségeket pedig jól ismerjük: ez a keserűfoltosság, amire érzékeny például a Braeburn, a Fuji vagy a Jonagold. Hasonló a lenticella-foltosság, amikor kis zöld foltok, bemélyedések alakulnak ki a héj alatt, és idővel megnőnek, elparásodnak. Erre a jelenségre a Golden delicious és a Red delicious-változatok érzékenyek. Általában a túlzott nitrogéntrágyázás következménye. Az élettani betegségek megelőzéséhez tehát harmonikus tápanyag- és vízellátásra van szükség, kerülni kell a nitrogén, a kálium és a magnézium túladagolását, és megfelelő mennyiségben pótolni a bórt és cinket.

Balogh Ernő (Seedplus Kft.), Pierfranco Baraglia (Greenhas Group)

Lombon vagy gyökéren keresztül

Simone Cavallo európai fejlesztési szakértő a Greenhas Group technológiáját ismertette. A szakember minden esetben együtt javasolja a biostimulátorok és ásványi műtrágyák használatát, mert így mindkettő jobban hasznosul. Hangsúlyozta, az almában a szükséges kalciummennyiség felét a gyümölcsbe kell juttatni 20 milliméteres gyümölcsátmérőig, ezért a virágzás vége és a kötődés a legfontosabb időszak a kalciumpótlás szempontjából.

Két megoldást is javasol a cég:

Az egyik az Algaren Twin és a Calfomyth lombtrágya párosa, mindkettőt 1,5-2 l/ha adagban kijuttatva. Öntözéssel pedig 15 kg/ha Calfon Bloom és 5 kg/ha Magnesiogreen Attivatót kombinál 10 l/ha Vit-Org VG vagy Nutrigreen AD biostimulátorral.

Az Algaren Twin 100%-ban növényi eredetű, biotermesztésben is használható folyékony bioaktivátor. Szervesanyag-tartalma 30%, és mivel kis molekulatömegű anyagok alkotják, könnyen fölvehető. Barna alga és élesztőgombák kivonata van benne, ezek felelősek azért a hormonhatásért, amivel kimondottan a virágzás és a kötődés támogatására szolgál, ezenkívül csökkenti a gyümölcshullást.

Balogh Ernő (Seedplus Kft.), Simone Cavallo (Greenhas Group)

A Calfomyth folyékony ásványi műtrágya 3% nitrogén-, 23% foszfor-, 5% kalcium-, valamint bór- és molibdéntartalommal rendelkezik. Ez a magas foszfortartalom támogatja az energiaigényes virágzást és kötődést. A termék különlegessége, hogy sikerült benne kombinálni a foszfort és a kalciumot, és minden összetevője jól fölvehető a növények számára.

Termésnövekedés idején, azaz a második gyümölcshullástól a 90%-os méretig két-három lombtrágyás kezelést javasolt Simone Cavallo. A termés egyöntetűségének, minőségének javítására szolgál az Expando (3 l/ha) és a Foliacon 22 (2 l/ha), kalciumpótlásra pedig a Calciogreen PS Plus (4 kg/ha). A kalciumos kezeléseket 10-12 naponta érdemes megismételni.

Ugyanebben az időszakban öntözéssel a Vit-Org VG vagy Nutrigreen AD biostimulátort alkalmazhatjuk 25 kg Calfon műtrágyával, illetve 20 l/ha Fisiocal műtrágyával.

Az Expando segíti a fotoszintézist, ezáltal nagyobb hozam, egyöntetűbb gyümölcs érhető el a használatával.

A Foliacon 22 folyékony műtrágya 10% kalciumot, 5% magnéziumot, valamint 8,8% nitrogént tartalmaz, utóbbit nitrát formában. Ez az 1:2-es összetétel nemcsak gyorsan hasznosítható, hanem természetes arány is a növények számára. A termék kevés vízzel is kijuttatható.

A Calciogreen PS Plus 40% kalciumot tartalmazó, jól oldható mikrokristályos műtrágya, karbonsav komplex formájában könnyen fölvehető kalciumot biztosít, még a gyümölcsbe is gyorsan bejut. Fokozza a fotoszintetikus aktivitást.

A Calfon műtrágyák savas kémhatású, vízben oldódó NPK-műtrágyák, három összetételben. Az alap, kiegyenlített Calfon mellett a virágzást támogató Calfon Bloom 35% foszfort tartalmaz, mindkettőben 8% kalcium és mikroelemek vannak még. A Calfon Fruit az előzőeknél kevesebb nitrogént és kalciumot, viszont 18% foszfort és 27% káliumot, továbbá mikroelemeket tartalmaz.

Kísérletek bizonyítják

Az Expando külön előadást is érdemelt, amit Balogh Ernő, a Seedplus Kft. szaktanácsadója tartott. Hangsúlyozta, hogy a kedvező hatásokat genomikai vizsgálatokkal is alátámasztották a Greenhas
Group
szakemberei.

Az Expando hatóanyagai legalább 13 anyagcsere-folyamatot serkentenek, például a szénhidrát- és a fehérje-anyagcserét, a jeltovábbítást, tápanyagszállítást, a másodlagos anyagcsere-folyamatokat, a fotoszintézist. Spanyol kísérletben kajsziban növelte a cukortartalmat és a gyümölcsméretet, utóbbit körülbelül 4 milliméterrel. Olaszországi tapasztalatok őszibarackban azt mutatták, hogy 80-ról 96%-ra növelte a legalább A méretű gyümölcsök arányát.

Balogh Ernő (Seedplus Kft.)

Körtében hasonlóan jó eredményt értek el: a termés majdnem fele meghaladta a 70+ kategóriát, szemben a kontroll 12%-ával, Abate Fetel fajtában. Nemcsak a gyümölcs mérete, hanem a cukortartalma is nőtt a háromszori kezelés hatására.

Almában 4,5 l/ha adagban használták három alkalommal: 20 milliméter gyümölcsátmérőnél, majd 18 és 36 nappal később. Ebben a lengyel kísérletben a termés majd háromnegyede esett a 71-80 milliméteres kategóriába, és csak 8% volt a 70 milliméternél kisebb alma, miközben a kontrollban ez az arány 21% volt.

Magyarországon az Expandót 3 l/ha dózisban próbálták ki négy helyszínen, különböző fajtákban. Mindenütt nőtt a gyümölcsméret és a fánkénti termésmennyiség is, különböző mértékben.

EXPANDO termékvideó ITT

A Seedplus Gyümölcskonferencián a lengyelországi almatermesztési gyakorlatokba is betekintést nyerhettünk Zbigniew Marek, a Green Eco Poland szaktanácsadójának köszönhetően. Az erről készült beszámolónkat ITT olvashatja.




Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.