Seedplus Gyümölcskonferencia: a lengyel almatermesztés jelene és jövője
Seedplus Gyümölcskonferencia: a lengyel almatermesztés jelene és jövője
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

A lent olvasható beszámoló a Kertészet és Szőlészet című hetilapban jelent meg, Horváth Csilla tollából. Köszönjük szépen a közreműködést!

Lengyelország Európa vezető almatermesztő országa, tavaly 3,8 millió tonna almát takarítottak be. A sokszínű, piaci viszonyokhoz gyorsan alkalmazkodó ágazatról a Green Eco Poland szaktanácsadója, Zbigniew Marek beszélt Hajdúszoboszlón, a novemberi Seedplus Gyümölcskonferencián.

Sokféle ültetvény létezik a régi, nagy térállású almáskertektől az intenzív ültetvényekig. Az almatermesztés központja az ország keleti felén, középtájon elhelyezkedő Mazowieckie tartomány, ahol 47,5 ezer hektár ültetvény található az összesen 101 ezer hektárból. Ebben a tartományban van Varsó és a méltán híres Skierniewicei Gyümölcskutató. E tartomány mellett délre majdnem 17 ezer hektár, délkeletre 13,7 ezer hektár almáskert található.

Zbigniew Marek (Green Eco Poland)

Az országban legjellemzőbb az 5-10 hektáros gyümölcsös üzemméret, 41 ezer ilyen gazdaságot tartanak számon, 10-15 hektáros üzemből 17 ezret. Ezek az almatermesztő gazdaságok méretei is. A legkisebb gyümölcstermesztő gazdaságokban általában bogyósokkal foglalkoznak.

Az alma után a meggy a második legjelentősebb gyümölcsfaj Lengyelországban, tavaly 168 ezer tonnát szedtek belőle, aztán a szilva következik 126 ezer tonnával, majd a körte 79, a cseresznye 69 ezer tonnával.

Alkalmazkodnak a piachoz

Gyorsan alakul át a fajtaválaszték, mutatta be Zbigniew Marek: 2017-ben az Idared volt a legelterjedtebb fajta, a termés 22 százalékát adva, a Jonagold-változatok aránya 18, a Championé 11 százalék volt, és 5-5 százalékot tett ki a Gala, a Golden delicious és a Ligol. 2023-ra a Gala elérte a 18 százalékos arányt, szorosan követi a Red Jonaprince és az Idared. A Champion megtartotta a 11 százalékos részesedését a fajtasorban, a Golden delicious aránya megduplázódott, és 7 százalék a Jonagold-változatok (Jonagold Decosta, Jonagored, Rubinstar) részesedése. Némileg csökkent a Ligol és a Red delicious aránya. A Champion ugyan cseh nemesítésű fajta, de legjobb formáját Lengyelországban mutatja, hangsúlyozta a szaktanácsadó.

Champion

A gazdaságok igyekeznek a célpiacuknak megfelelően fölszerelkezni, beleértve az ültetvény kialakítását, a gépesítést és a hűtőtárolást. Egy 5,5 hektáros gazdaságban például 3-3,5 x 0,6-1,2 méter a térállás, az idén 330 tonna almát takarítottak be, amiből 225 tonna volt étkezési minőség. Az összes termés felét tudják elhelyezni a 170 tonna kapacitású hűtőházukban.

Hasonló térállású 10 hektáros ültevényből főként exportra szánják az almát, ezért jóval nagyobb a hűtőház az üzemhez, a 620 tonnás kapacitás képes az összes termés befogadására. Ebben az üzemben a szürethez önjáró, karos szedőplatformot használnak.

Aki ipari almára szakosodott, nagyobb, extenzív ültetvényt tart fenn, a 20 hektáron idén 960 tonna almát takarított be. Hűtőháza értelemszerűen nincs, mutatott néhány példát Zbigniew Marek szaktanácsadó.

A lengyel asztali almából 700 ezer tonna hazai piacon, 800 ezer tonna külföldön talál vevőre. Az összes export évek óta csökken, 10 éve még bőven egymillió tonna fölött volt. Számos piacra szállítanak, a legnagyobb vásárlók közt Németország, Románia, Egyiptom és Kazahsztán található, de eljut a lengyel alma többek közt Hollandiába, Franciaországba, Indiába, Csehországba is. Ez a sokszínű piac biztonságos értékesítést tesz lehetővé, nincsnek kiszolgáltatva néhány nagy vásárlónak.

A klímaváltozás hatásai

A jövő kihívásai közt új értékesítési lehetőségek megtalálását, a belföldi fogyasztás növelését, új technológiák bevezetését és az éghajlatváltozást említette a szaktanácsadó.

A klímaváltozás számos problémát vet fel az almatermesztésben:

Nehezíti a növényvédelmet, hogy az enyhe tél nemcsak a kártevők áttelelésének kedvez, hanem egyes kéregbetegségek is könnyebben elhatalmasodnak.

A nyári szárazság és meleg miatt romlik a gyümölcs minősége, színeződése, gyakori a napégés, nő a lisztharmatfertőzés valószínűsége, és még a jó talajú ültetvényeket is öntözni kell.

A hosszabb, meleg ősz kedvező a rügyfejlődés szempontjából, viszont növeli a technológiai hibák kockázatát, nem szabad magukra hagyni a fákat szüret után. Idei tapasztalat, hogy 3-4 héttel korábban indult a vegetáció, amit nem követtek a megporzó rovarok, „átaludták” ezt az időszakot. A meleg amúgy felgyorsítja a kártevők fejlődését, több levéltetű-, moly- és atkakártételre lehet számítani.

Mindezek a változások és a piaci igényeknek való megfelelés is új termesztési módszerek bevezetését követeli meg. Így egyre nagyobb figyelmet fordítanak az őszi tápanyag-utánpótlásra, amire a Fullmix 0,5-1 kilogrammos adagja mellé cinket (Carrier Zn 1 l/ha) és bórt (Borogreen L 1 l/ha) adnak. A növények téli felkészülését segíti a Hascon M10 AD és a Molystar folyékony lombtrágya. Előbbivel sok foszfort, káliumot, valamint bórt, molibdént és mangánt juttathatunk ki, a Molystar pedig kimondottan molibdénpótlásra szolgál. Ez a mikroelem fékezi a túlzott vegetatív növekedést, javítja a virágok termékenységét.

Zbigniew Marek (Green Eco Poland)

A minőség javítására tavasszal már piros bimbós állapottól használják az Algaren Twin algaalapú készítményt, amivel a tavaszi fagy hatása is mérsékelhető. Ez a biostimulátor egyszerre segíti a gyökérnövekedést, a virágzást és termékenyülést, valamint gátolja a gyümölcshullást. Barna algát és élesztőkivonatot tartalmaz, biotermesztésben is használható. Egymás után háromszor javasolják a virágzás alatt, kötődésig. Nagy előnyének tartják, hogy ha elfagyott a királyvirág, nem 3-4, hanem csak 2 alma kötődik.

A kis gyümölcsű fajták esetében előtérbe kerül az Expando használata. Akkor javasolt kijuttatni, amikor végeztünk a vegyszeres ritkítással, és két-három alkalommal érdemes ismételni a kezelést 4-5 literes adagban.

Sok lombtrágyát javasolnak a Green Eco Poland szaktanácsadói, fakadástól a betakarítás utáni időszakig. Egérfüles állapotban cink, zöld bimbós állapotban foszfor (Magic P, 1,5 l/ha), bór és aminosavakat tartalmazó biostimulátor (Nutrigreen AD) kijuttatása szerepel a permetezési programjukban.

A klímaváltozás okozta nehézségek közt említette a rosszabb színeződést Zbigniew Marek, de megoldást is javasolt rá. A Calfomyth és a Hascon M10 AD 2-2 literes adagban, három kezelés után látványosan javította a Champion színeződését.

A Seedplus Gyümölcskonferencia első felében az alma kalcium-utánpótlási stratégiáját a Greenhas Group munkatársai mutatták be a termelőknek, valamint egyéb tápanyag-utánpótlási megoldásokat is számba vettünk. Az erről készült beszámolónkat ITT olvashatja.




Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.