A víz, mint az egyik legfontosabb termelési tényező
A víz, mint az egyik legfontosabb termelési tényező
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

A közeljövőben számos kihívás elé néznek a mezőgazdasági ágazatban szereplők. A „kevesebbel többet termelni” egyre sürgetőbb cél lesz, mivel a világ népessége növekszik, a termőterület csökken, Európában pedig a Green Deal 2030-ra 20%-os műtrágyacsökkentést irányoz elő.

Ezzel párhuzamosan a klímaváltozásnak és az egyre szigorodó szabályozásoknak köszönhetően egyre sürgetőbb feladat a csapadék, illetve a kijuttatott öntözővíz hasznosulásának növelése is. A víz – vagy annak hiánya – alapjaiban határozza meg a termelési lehetőségeinket, ennek kapcsán több kérdés is felmerül.

Mikor és mennyit öntözzünk?

Erre a kérdésre nem adható konkrét válasz. A növények optimális fejlődéséhez szükséges vízmennyiség számtalan külső tényezőtől függ.

Ezek közé tartozik mindenekelőtt maga a növény, a fejlődési stádiuma, a talajok eltérő fizikai, biológiai, kémiai tulajdonságai és nem utolsósorban a meteorológiai viszonyok. A lombon keresztül a növény vizet párologtat a transzspirációnak nevezett folyamat során, amely megakadályozza a növények túlmelegedését. A meleg hőmérséklet, a szél, a száraz levegő, valamint az extrém UV-sugárzás növeli a transzspiráció mértékét.

A növények a vízigényük messze legnagyobb százalékát a talaj felső rétegeiből nyerik, a mélyre hatoló gyökerek általában csak „életbiztosításnak” tekinthetők.

Az elsődleges ellátási zóna, azaz az a talajréteg, amelyből a növények vízellátásuk 90%-át fedezik, a talaj felső 25-50 cm-es rétegében határozható meg. A forróság, az intenzív légmozgás gyorsan kiszárítja ezt a felső talajréteget, ami növeli az evapotranspiráció mértékét, csökkenti a kijuttatott öntözővíz hasznosulását.

A növények idejekorán, még az első látható tünetek előtt védekező stratégiákat kezdenek alkalmazni magas hőmérséklet vagy intenzív UV-besugárzás esetén. Megváltoznak a sejtszintű anyagcsere-folyamatok, a sztómaszabályozás. A növény ilyenkor az építő folyamatok helyett túlélési üzemmódra vált. Csökken a klorofillszintézis, a fotoszintetikus aktivitás, és a növény korlátozva van a gyökér környezetében lévő víz felvételére is, ami a növényt kikerülve elpárolog a talajból – jelentős meg nem térülő befektetést jelentve a gazdálkodóknak.

Hogyan tudjuk a kiöntözött víz és a természetes csapadék hasznosulását növelni?

A meglévő és gyakorta használt öntözéstechnológiai megoldások mellett (az öntözés időzítése, az öntözési fordulók helyes meghatározása, a fúvókák mérete stb.) lehetőségünk van a növény metabolikájára alapozott, speciális hatású biostimulátor használatára is.

Az olasz Greenhas Group válasza a hatékonyabb víz-, és ezzel párhuzamosan a hatékonyabb tápanyagfelvételre az ERANTHIS speciális biostimulátor.

Az ERANTHIS az EU 2019/1009. rendeletnek megfelelően a szárazságstresszel szembeni tolerancia fokozására kifejlesztett biostimulátor, mely biogazdaságban is alkalmazható.

Barna algákból, élesztőgombákból és válogatott növényi mátrixokból származó biológiailag aktív vegyületek szinergikus hatásának eredményeként:

  • CSÖKKENTI AZ ASZÁLYKÁR MÉRTÉKÉT
  • FOKOZZA A FOTOSZINTETIKUS AKTIVITÁST
  • GÁTOLJA A KLOROFILL LEBOMLÁSÁT
  • CSÖKKENTI A SEJTSZINTŰ OXIDATÍV STRESSZFOLYAMATOKAT
  • OPTIMÁLIS NÖVEKEDÉST BIZTOSÍT ERŐSEN STRESSZES KÖRÜLMÉNYEK ESETÉN IS

A nemzetközi és hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy az ERANTHIS használatával 15%-kal növeljük a növény vízhasznosítási mutatóját. Ez a 15% kétféle megközelítést tesz lehetővé.

  1. A vízhasznosulás javulásával párhuzamosan növekszik a vízben oldott tápanyagok felvétele is, ami nagyszámú tapasztalatok alapján átlagban 10–12%-os hozamnövekedéshez vezet, legyen az lágy szárú vagy fás szárú kultúra.
  2. A másik megközelítése a terméknek, hogy csökkentett vízmennyiség mellett nem tapasztalunk termésdepressziót az ERANTHIS-szal kezelt területen. Ennek például az öntözőrendszer meghibásodása vagy akadályoztatása esetén lehet óriási szerepe.

Az ERANTHIS hatásmechanizmusáról, tapasztalatokról VIDEÓ ITT!




Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.